Naukowcy z Politechniki Łódzkiej z wydziałów: Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska uczestniczą w projekcie Bio-Plastics Europe finansowanym z programu Horyzont 2020. Główną myślą działań naukowców i przedsiębiorców z 22 ośrodków z Europy i Malezji jest zachowanie jakości środowiska lądowego i morskiego w Europie. Cel ten jest realizowany przez opracowywanie i wdrażanie rozwiązań opartych na zrównoważonym rozwoju w zakresie produkcji i wykorzystywania tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego.
Bio-Plastics jest nie tylko projektem badawczym. Uwzględnia on także interwencje w przemiany związane ze świadomością dotyczącą tworzyw polimerowych pochodzenia biologicznego. Realizatorzy projektu patrzą na problem wielotorowo. Zajmują się innowacyjnym projektowaniem produktów, opracowywaniem standardów zdrowia i bezpieczeństwa, rozwiązań dla zakończenia okresu użytkowania produktów oraz oceną środowiskową i ekonomiczną cyklu życia produktu. Opracowywane są także modele biznesowe recyklingu biodegradowalnych tworzyw polimerowych pochodzenia biologicznego.
Koordynatorem projektu, którego budżet wynosi 8,5 miliona euro, jest Hamburg University of Applied Sciences (HAW), reprezentowany przez prof. Waltera Leal. Planowany czas zakończenia prac to wrzesień tego roku.
Zadania naukowców z PŁ
Zespół reprezentowany przez prof. Lilianę Krzystek (kierownik projektu, IPOŚ), prof. Ewę Liwarską-Bizukojć (BAiIŚ) oraz dr inż. Radosława Ślęzaka (IPOŚ) prowadzi badania w zakresie ekotoksyczności i biodegradacji różnych materiałów i chemikaliów. Dotyczą one innowacyjnych materiałów zawierających polimery biodegradowalne, takich jak: bursztynian butylenu (PBS), poli (3-hydroksymaślan-co-3-hydroksywalerianian) (PHBV) oraz polilaktyd (PLA) z dodatkami mineralnymi. Materiały te dostarczają partnerzy projektu Naturplast SAS z Francji i Arctic Biomaterials OY Ltd. z Finlandii.
Prof. Ewa Liwarska-Bizukojć zajmuje się badaniami wpływu polimerów pochodzenia biologicznego na ekosystemy lądowe, a w szczególności oceną ekotoksyczności wobec roślin wyższych i dżdżownic.
Badania biodegradacji polimerów pochodzenia biologicznego w glebie w naturalnych warunkach klimatycznych Polski realizowane są przez prof. Lilianę Krzystek oraz dr inż. Radosława Ślęzaka we współpracy z prof. Izabellą Krucińską, prof. Michałem Puchalskim i prof. Sławomirem Sztajnowskim z Instytutu Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych.
Więcej o badaniach prowadzonych w projekcie przez naukowców z PŁ pisze prof. Liwarska-Bizukojć w odrębnym artykule.