Rok jubileuszowy to czas wyjątkowy i niezwykle ważny dla społeczności akademickiej. To szczególny moment, w którym można wrócić do istotnych wydarzeń z historii uczelni. To także sposobność, by poznać jej dzieje zapisane w pamięci ludzi, którzy czują się z nią związani. Z okazji jubileuszu Politechnika Łódzka przygotowała wiele propozycji, które uczynią z tego wydarzenia święto wszystkich pokoleń.
Jubileusz sprzyja refleksji nad 75-letnią tradycją i wartościami, które PŁ przekazała prawie 120 tysiącom absolwentów. Ci świetnie wykształceni inżynierowie to nasza duma i potwierdzenie, że droga jaką obraliśmy jest właściwa. Dziś wielu z nich to partnerzy naszej uczelni - przedstawicie firm, z którymi prowadzimy badania naukowe na najwyższym poziomie, wybitne postaci w wielu dziedzinach życia.
Wspomnienia absolwentów
Wspomnienia wyjątkowych osób, które kształciły się w naszej Alma Mater, możemy poznać w najnowszym cyklu krótkich wywiadów filmowych i pisanych. Nie brakuje w nich anegdot, interesujących historii oraz ciepłych słów pod adresem PŁ. Wśród bohaterów znaleźli się m.in: prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, kardiochirurg prof. Jacek Moll, medalista mistrzostw Europy i świata w biegu na 800 m Adam Kszczot i jedyny w historii Polak pracujący na stanowisku dyrektora w NASA dr Alexander Nawrocki.
Konkurs na esej
Wspomnienia to również temat konkursu „Moja Politechnika”. Obok jubileuszu uczelni, swoje święto - 35. urodziny - obchodzi „Życie Uczelni”. Jest to najstarsze, ukazujące się nieprzerwanie, czasopismo akademickie. W konkursie wyłonieni zostaną laureaci – autorzy esejów, którzy najciekawiej, w krótkiej formie literackiej, opiszą swoje refleksje i przeżycia związane z Politechniką Łódzką. Forma eseju – poważna lub żartobliwa, pozostaje do wyboru autora. Ważne, aby narracja łączyła się z tematem konkursu. - Zachęcam do podzielenia się jakimś szczególnym wspomnieniem, doświadczeniem wartym zapamiętania, czy też emocjami, jakie łączą się z naszą Alma Mater – mówi dr Ewa Chojnacka, redaktor naczelna biuletynu PŁ. – Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 5000 zł. Przygotowaliśmy także dwa wyróżnienia, po 2000 zł każde.
Album o PŁ
O randze uczelni świadczą sukcesy jej pracowników i studentów, a jubileusz PŁ to doskonały moment na ich podsumowanie. Najważniejsze wydarzenia z życia uczelni, osiągnięcia, szczególne i wzruszające momenty z życia społeczności akademickiej, zaskakujące i nieznane dotychczas spojrzenie na architekturę kampusu, to wszystko dokumentować będzie wyjątkowy, bogato ilustrowany album przygotowywany specjalnie na jubileusz.
Top lista PŁ
Najistotniejsze osiągnięcia naukowe i dydaktyczne 2. dekady XXI w. to temat konkursu Top lista Politechniki Łódzkiej, edycja II obejmującego osiągnięcia dydaktyczne i naukowe z lat 2010-2019, zgłoszone przez dziekanów i kierowników jednostek międzywydziałowych.
Piknik rodzinny
W czerwcu 2020 roku Wydział FTIMS zorganizuje rodzinny piknik dla pracowników PŁ. W trakcie pikniku poznamy zwycięzców konkursów.
Piknik dla łodzian
Do wspólnego świętowania, poznawania nauki i do sportowej rywalizacji zapraszamy również mieszkańców Łodzi i regionu. W dniach 6-7 czerwca 2020 r. czerpać będziemy Energię z nauki w ramach specjalnie przygotowanych na ten czas naukowych i sportowych atrakcji. Centralnym miejscem wydarzeń będzie Zatoka Sportu i Centrum Sportu, które staną się areną pokazów i warsztatów przygotowanych przez studentów oraz pracowników PŁ. Odbędą się też rozgrywki sportowe m.in. w koszykówce, siatkówce, badmintonie, futsalu i pływaniu. Na najmłodszych, będą czekały quizy oraz gry terenowe.
Strona jubileuszu
Na specjalnie przygotowanej witrynie poświęconej jubileuszowi znajdują się informacje na temat wszystkich przygotowywanych wydarzeń. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania strony www.75lat.p.lodz.pl