System AdapTable pozwala na śledzenie i rozpoznawanie obiektów na powierzchniach płaskich na podstawie pomiaru pojemności elektrycznej. Został on stworzony przez naukowców i studentów związanych z Instytutem Informatyki Stosowanej.
Jak wyjaśniają autorzy
- System składa się z cienkiej, elastycznej siatki elektrod z umieszczoną pod jej powierzchnią czułą elektroniką odpowiedzialną za wykonywanie pomiarów i przetwarzanie wyników. Pojemność zależy w dużym stopniu od właściwości materiału bezpośrednio nad punktem przecięcia pomiędzy kolumną a rzędem tworzącymi siatkę.
Innowacyjność wynalazku polega na wykrywaniu, lokalizacji i klasyfikacji obiektów na powierzchni płaskiej bez konieczności stosowania żadnych markerów, systemów wizyjnych albo maty czułej na nacisk. Dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego system potrafi rozpoznawać obiekty, które nie są w żaden sposób znakowane.
- Głównym obszarem zastosowania wynalazku są systemy rozszerzonej rzeczywistości – mówią twórcy. - System umożliwi tworzenie aplikacji, która integruje się z fizycznymi obiektami użytku codziennego. Dzięki tej innowacji możliwe będzie tworzenie interaktywnych mat, mebli czy obrusów. System może wspierać zdalną współpracę, czy nawet rozrywkę, przykładowo układanie klocków lub rozgrywki w gry planszowe w bardziej namacalny sposób niż z tradycyjnym użyciem komputera. W łatwy sposób można będzie wykorzystać do pracy lub zabawy przedmioty użytku codziennego, jakie możemy przestawiać np. na biurku czy stoliku w kawiarni.
Rozwiązanie zdobyło brązowy medal na targach IPITEX 2023 w Bangkoku.