W listopadzie 2022 roku w Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE odbyły się dwa wyjątkowe wydarzenia zorganizowane w ramach obchodów 30-lecia jego istnienia. Były one kontynuacją uroczystości, które w październiku zapoczątkowała jubileuszowa inauguracja roku akademickiego.
Absolwenci vs studenci
Pierwsze z wydarzeń nazwano „Meet the Future – IFE Alumni vs. IFE Students”. Była to wyjątkowa okazja do spotkania się studentów i reprezentujących świat biznesu absolwentów Centrum Kształcenia Międzynarodowego podczas całodniowej bitwy kompetencyjnej.
Dwa światy zetknęły się przede wszystkim na arenie edukacyjnej, gdzie studenci mogli rozwinąć nową wiedzę i nietypowe kompetencje pod okiem swoich starszych kolegów - dzisiaj prezesów firm i szefów wielu ważnych procesów w najbardziej znanych markach na świecie.
Studenci wzięli udział w certyfikowanych spotkaniach prowadzonych przez firmy, mieli też szansę sprawdzenia się w roli nauczycieli, prowadząc warsztaty dla absolwentów i pokazując tym samym, jak wiele młodzi mogą nauczyć wieloletnich ekspertów.
Spotkanie absolwentów
Dwa dni później, cały budynek IFE przejęli jego absolwenci. W wyjątkowym, jubileuszowym spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Absolwentów IFE PŁ wzięło udział ponad 160 osób, które ukończyły studia w IFE na przestrzeni trzydziestu lat.
Część oficjalną rozpoczęły wspomnienia.Prezes Stowarzyszenia, Magdalena Hebdowska, otworzyła ją słowami – To niesamowite, że IFE od 30 lat nie tylko kształci, ale też kształtuje rzeczywistość.
Na spotkaniu pojawiło się wielu ważnych gości. Szczególnie ciepło absolwenci powitali gości specjalnych – byłego rektora PŁ i założyciela IFE, prof. Jana Krysińskiego, dr. inż. Tomasza Saryusz-Wolskiego, wieloletniego dyrektora Centrum oraz dr inż. Małgorzatę Miller, wieloletniego zastępcę dyrektora IFE i dobrego anioła stróża wszystkich studentów. Władze Politechniki Łódzkiej reprezentował dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, prorektor ds. kształcenia i jednocześnie absolwent IFE.
Po części oficjalnej, uczestnicy zostali oprowadzeni po budynku przez obecną dyrektor IFE, dr inż. Dorotę Piotrowską, prof. PŁ, mieli też możliwość zapoznania się z nowoczesnymi przestrzeniami uczenia się studentów i innowacyjnymi metodami kształcenia wdrażanymi w IFE.
Zwieńczeniem tego niezwykłego wydarzenia absolwenckiego była uroczysta kolacja oraz wspólna zabawa, którym towarzyszyły wspomnienia i rozmy o nowych możliwościach na przyszłość.
IFE po 30 latach
Dwudniowe spotkania zorganizowane przez absolwentów były dopełnieniem oficjalnych obchodów jubileuszu 30-lecia istnienia Centrum Kształcenia Międzynarodowego. IFE – jednostki ogólnouczelniana jako pierwsza instytucja polskiego szkolnictwa wyższego zaoferowała studia prowadzone w języku angielskim i francuskim. Przez trzy dekady IFE wykształciło ponad 4000 absolwentów, którzy realizują swoje różnorodne ambicje zawodowe w Polsce i za granicą.
Obecnie w Centrum studiować można całkowicie nieodpłatnie na 10 kierunkach I stopnia w języku angielskim, 1 dwujęzycznym (angielsko-francuskim) kierunku I stopnia oraz na 7 kierunkach II stopnia. Daje to łącznie ponad 600 przedmiotów prowadzonych w językach obcych. Ponadto, każdy student IFE ma możliwość wyjazdu do jednej z 400 uczelni w 70 krajach, gdzie może zrealizować swój semestr mobilny.
Kropla historii
Centrum Kształcenia Międzynarodowego zostało powołane uchwałą Senatu Politechniki Łódzkiej w lipcu 1992 r., początkowo jako Międzynarodowy Wydział Inżynierii. Powstał on dzięki współpracy z Monash University w Australii oraz przy znacznej pomocy finansowej rządu Australii. W owym czasie koncepcja założycielska IFE była czymś zupełnie nowatorskim. Mało kto w Polsce interesował się wówczas ideą wielokulturowości i kształceniem w językach obcych. Pierwsi studenci rozpoczęli naukę na Wydziale w roku akademickim 1993/1994, na specjalności Electromechanics. W kolejnych latach sukcesywnie wprowadzano nowe kierunki. W 1996 r. Międzynarodowy Wydział Inżynierii przekształcił się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a jego dyrektorem został dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski.
Dorota Piotrowska, Centrum Współpracy Międzynarodowej
Małgorzata Spodenkiewicz, Centrum Współpracy Międzynarodowej