30 lat kształcenia w językach obcych w PŁ

30-11-2022

W listopadzie 2022 roku w Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE odbyły się dwa wyjątkowe wydarzenia zorganizowane w ramach obchodów 30-lecia jego istnienia. Były one kontynuacją uroczystości, które w październiku zapoczątkowała jubileuszowa inauguracja roku akademickiego.

 

Absolwenci vs studenci

Pierwsze z wydarzeń nazwano „Meet the Future – IFE Alumni vs. IFE Students”. Była to wyjątkowa okazja do spotkania się studentów i reprezentujących świat biznesu absolwentów Centrum Kształcenia Międzynarodowego podczas całodniowej bitwy kompetencyjnej.

Prof. Jan Krysiński na jubileuszu IFE Prof. Jan Krysiński na jubileuszu IFE

Dwa światy zetknęły się przede wszystkim na arenie edukacyjnej, gdzie studenci mogli rozwinąć nową wiedzę i nietypowe kompetencje pod okiem swoich starszych kolegów - dzisiaj prezesów firm i szefów wielu ważnych procesów w najbardziej znanych markach na świecie.

Studenci wzięli udział w certyfikowanych spotkaniach prowadzonych przez firmy, mieli też szansę sprawdzenia się w roli nauczycieli, prowadząc warsztaty dla absolwentów i pokazując tym samym, jak wiele młodzi mogą nauczyć wieloletnich ekspertów.

Spotkanie absolwentów

Dwa dni później, cały budynek IFE przejęli jego absolwenci. W wyjątkowym, jubileuszowym spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Absolwentów IFE PŁ wzięło udział ponad 160 osób, które ukończyły studia w IFE na przestrzeni trzydziestu lat.

Część oficjalną rozpoczęły wspomnienia.Prezes Stowarzyszenia, Magdalena Hebdowska, otworzyła ją słowami – To niesamowite, że IFE od 30 lat nie tylko kształci, ale też kształtuje rzeczywistość.

Na spotkaniu pojawiło się wielu ważnych gości. Szczególnie ciepło absolwenci powitali gości specjalnych – byłego rektora PŁ i założyciela IFE, prof. Jana Krysińskiego, dr. inż. Tomasza Saryusz-Wolskiego, wieloletniego dyrektora Centrum oraz dr inż. Małgorzatę Miller, wieloletniego zastępcę dyrektora IFE i dobrego anioła stróża wszystkich studentów. Władze Politechniki Łódzkiej reprezentował dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, prorektor ds. kształcenia i jednocześnie absolwent IFE.

Po części oficjalnej, uczestnicy  zostali oprowadzeni po budynku przez obecną dyrektor IFE, dr inż. Dorotę Piotrowską, prof. PŁ, mieli też możliwość zapoznania się z nowoczesnymi przestrzeniami uczenia się studentów i innowacyjnymi metodami kształcenia wdrażanymi w IFE.

Zwieńczeniem tego niezwykłego wydarzenia absolwenckiego była uroczysta kolacja oraz wspólna zabawa, którym towarzyszyły wspomnienia i rozmy o nowych możliwościach na przyszłość.

W czasie spotkań studentów z absolwentami W czasie spotkań studentów z absolwentami

foto: Anna Gryszkiewicz

IFE po 30 latach

Dwudniowe spotkania zorganizowane przez absolwentów były dopełnieniem oficjalnych obchodów jubileuszu 30-lecia istnienia Centrum Kształcenia Międzynarodowego. IFE – jednostki ogólnouczelniana jako pierwsza instytucja polskiego szkolnictwa wyższego zaoferowała studia prowadzone w języku angielskim i francuskim. Przez trzy dekady IFE wykształciło ponad 4000 absolwentów, którzy realizują swoje różnorodne ambicje zawodowe w Polsce i za granicą.

Obecnie w Centrum studiować można całkowicie nieodpłatnie na 10 kierunkach I stopnia w języku angielskim, 1 dwujęzycznym (angielsko-francuskim) kierunku I stopnia oraz na 7 kierunkach II stopnia. Daje to łącznie ponad 600 przedmiotów prowadzonych w językach obcych. Ponadto, każdy student IFE ma możliwość wyjazdu do jednej z 400 uczelni w 70 krajach, gdzie może zrealizować swój semestr mobilny.

Pamiatkowa rodzinna fotka Pamiatkowa rodzinna fotka

foto: Anna Gryszkiewicz

Kropla historii

Centrum Kształcenia Międzynarodowego zostało powołane uchwałą Senatu Politechniki Łódzkiej w lipcu 1992 r., początkowo jako Międzynarodowy Wydział Inżynierii. Powstał on dzięki współpracy z Monash University w Australii oraz przy znacznej pomocy finansowej rządu Australii. W owym czasie koncepcja założycielska IFE była czymś zupełnie nowatorskim. Mało kto w Polsce interesował się wówczas ideą wielokulturowości i kształceniem w językach obcych. Pierwsi studenci rozpoczęli naukę na Wydziale w roku akademickim 1993/1994, na specjalności Electromechanics. W kolejnych latach sukcesywnie wprowadzano nowe kierunki. W 1996 r. Międzynarodowy Wydział Inżynierii przekształcił się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a jego dyrektorem został dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski.